Anna Maria Jopek

Anna Maria Jopek: Zamiast brać udział w kolejnych telewizyjnych teleturniejach od lat zajmuje się muzyką. Ta pasja zaprowadziła ją na sceny całego świata, od Hollywood Bowl, przez Carnegie Hall, Operę w Tel Avivie, Festiwale całej Europy, sceny Dalekiego Wschodu i – pięciokrotnie – w najznakomitsze wnętrza koncertowe całej Japonii.

 

Wydała kilkanaście albumów, z których większość przyniosła tytuł Złotej lub Platynowej Płyty.

Nagrywała i koncertowała z najwybitniejszymi improwizującymi artystami naszych czasów, jak Pat Metheny, Branford Marsalis czy Bobby McFerrin. W składzie jej projektów pojawiali się arcymistrzowie z różnych stron świata: legenda bossa novy z Brazylii Oscar Castro Neves, kapitalny multiinstrumentalista i wokalista z Kamerunu Richard Bona, skupiony norweski pianista Tord Gustavsen, metafizyczny głos tunezyjskiej pustyni Dhafer Youssef, jeden z najwybitniejszych kontrabasistów epoki, Amerykanin Christian McBride, czy wielcy perkusiści – Manu Katche i Mino Cinelu. W Polsce współpracowała nieomal ze wszystkimi: od Jeremiego Przybory (ostatni duet Mistrza!) i Marka Grechuty, przez Tomasza Stańko i Leszka Możdżera aż po zespół Sweet Noise czy Muńka Staszczyka.


Ostatnio AMJ współpracuje ściśle z japońskim wirtuozem fortepianu Makoto Ozone i flecistą z teatru Kabuki – Tomohiro Fukuharą. Jednocześnie, mieszkając chwilami w Lizbonie, nagrywa projekt z muzykami związanymi z kulturą portugalską.
Cokolwiek jednak robi – pozostaje wierna swoim korzeniom, którymi są: polska muzyka ludowa (jej rodzice byli filarami zespołu Mazowsze) i klasyczna (ukończyła wydział fortepianu w Akademii Muzycznej im.Fryderyka Chopina w Warszawie).

AMJ od lat wydaje płyty we własnej wytwórni AMJ Music z dystrybucją przez Universal, jest wiecznie ciekawa i zachłanna na muzykę. Zupełnie jednak obojętna wobec blichtru i środowiskowego poklasku. Jeśli ktoś chce: outsiderka. Czterdziestolatka. Obecna, bo „ma dobre znajomości“ na każdej siestowej płycie, zazwyczaj z premierowymi nagraniami.

Więcej: www.anna-maria-jopek.com