Gil Goldstein

Gil Goldstein – Urodzony w Baltimore w 1950 roku, dziś profesor New York University, producent płytowy, aranżer, pianista i akordeonista z Nowego Jorku. Absolwent Berklee College of Music.

 

Zaczynał od współpracy z Patem Martino i Lee Konitzem, potem z Wayne’m Shorterem i Jimem Hallem u progu lat 70tych. Przez lata związany z orkiestrą Gila Evansa. W 1991 rekonstruował aranże Evansa na legendarny koncert Milesa Davisa w Montreux. W latach 90 tych pracował z Patem Metheny w projekcie Secret Story. Od lat jest jednym z najbliższych współpracowników Bobby’ego McFerrina.


Miał także epizody filmowe, jako coach Kevina Kleina w biografii Cole’a Porter’a De-Lovely. Pojawił się też w samym filmie, jako jeden z artystów. To jego akordeon jest wiodącym instrumentem w filmie Frida.


Czterokrotny laureat nagrody Grammy za aranże na płytę Michaela Breckera Wide Angles, a także za aranż dla Chrisa Botti i Stinga: What Are You Doing The Rest Of Your Life.


Produkował i aranżował albumy wielu największej sławy artystów, jak James Moody, David Sanborn, Al Jarreau, Richard Bona, Abbey Lincoln, Wallace Roney, Jane Monheit, Milton Nascimento, Juliette Greco, Michael Franks, Esperanza Spalding. Co za różnorodność. Nie przypadkiem Pat Metheny nazywa Gila „Zelig of Jazz“!
Od lat jest współpracownikiem Stinga i Trudie Styler przy ich słynnych koncertach charytatywnych Rainforest Fund at the Carnegie Hall.