Gonzalo Rubalcaba

Gonzalo Rubalcaba: urodził się 27 maja 1963 roku w post rewolucyjnej Hawanie, w rodzinie o silnych artystycznych tradycjach. W dzieciństwie Gonzalo uczył się muzyki od ojca pianisty – Guillermo Rubalcaby i od licznych gości domu, z których większość, jak Frank Emilio, Peruchin czy Felipe Dulzaides była wybitnymi muzykami.

 

W rodzinie słuchało się starych płyt z nagraniami Monka, Petersona, Powella. A także Arta Blakey i właśnie od perkusji chłopiec zaczął swoją edukację. Do dziś rytm pozostaje jednym z najważniejszych elementów w muzyce Gonzalo. Mając lat 9 poszedł do konserwatorium Manuela Saumell’a i tam już pozostał przy fortepianie. Ostatecznie ukończył Havan’s Institute of Fine Arts w 1983 roku.

Wówczas już jednak był stałym pianistą w klubach miasta. To dało mu szansę na przyłączenie się do zespołu Orquesta Aragon i pierwsze tournee po Francji i Afryce w 1980 roku, a w efekcie także zaprezentowanie własnego Grupo Projecto na festiwalach North Sea i w Berlinie w 1985.

Nagrał wtedy także pierwsze autorskie płyty: Inicio i Concierto Negro, dla Egrem Studios w Hawanie. Następne nagrywał już we Frankfurcie, miały zatem większą siłę i zasięg, co sprawiło, że mógł ich posłuchać Charlie Haden.
To Haden właśnie przedstawił Gonzalo wydawcom zasłużonej Blue Note, a także zgodził się wystąpić z nim na koncertach i nagrać materiał studyjny. Dla Blue Note – japońskiego odzdziału firmy Gonzalo nagrał łącznie 14 płyt. Z Cahrliem Hadenem pracował potem wielokrotnie i ich wspólne dzieło, album Nocturne, otrzymał nagrodę Grammy za Najlepszą Jazzową Płytę Latynoską.

Dziś Gonzalo nagrywa dla własnej wytwórni 5 Passion LLC, założonej w 2010 roku. Dwukrotnie pojawił się na płytach Siesty. Na pierwszej – z Hadenem i Methenym, na piątej – z Francisco Cespedesem.