Sara Tavares

Sara Tavares urodziła się w Lizbonie, w rodzinie imigrantów z Wysp Zielonego przylądka, 1 lutego 1987 roku. Została jednak porzucona przez rozwiedzionych rodziców i jej wychowaniem zajęła się wiekowa Portugalka.

 

Od dzieciństwa objawiała wielki talent muzyczny, wygrywała konkursy, w tym tjuż jako szesnastolatka, Konkurs Piosenki Telewizji Portugalskiej w 1994. Ten konkurs dał jej przepustkę do Festiwalu Eurowizji I szansę na nagranie autorskiej płyty. Najpierw była to EP-ka z przebojem Chamar a Musica, a potem, w 1999 roku pierwszy album: Mi Ma Bo, produkowany przez Lokuę Kanza. Ze świata gospel i R&B przeniosła się powoli w stronę muzyki popularnej, by wreszcie znaleźć swą niszę w osobliwym pomieszaniu wpływów afrykańskich i portugalskich, tak charakterystycznym dla Lizbony.


W 2000 roku nominowano ją do Złotego Globu (nagrody portugalskiej, nie mylić ze statuetką świata filmu) jako jedną z Najwybitniejszych Wokalistek Portugalii. Album Balance (1996, World Connection), produkowany i w całości napisany przez Sarę przyniósł jej już wielki, międzynarodowy sukces. Pomógł też występ w BBC w programie Joolsa Hollanda „Later…“ Od tamtej pory znaczną część życia spędza w trasach koncertowych po całym świecie, śpiewając zarowno po portugalsku, jak i w kabowerdyjskim Kriolo swoje pogodne, jasne piosenki. Dwukrotnie gościła na płytach „Siesta“ – na trzeciej i szóstej edycji.