You are currently viewing Gala Muzyki Kabowerdyjskiej

Gala Muzyki Kabowerdyjskiej

TRIBUTE TO CESARIA EVORA

13 września godzina 17.00 i 20.00 , Filharmonia Bałtycka

Bilety zachowują ważność odpowiednio czyli:

Tribute to Cesaria Evora Filharmonia Bałtycka
z 25 kwietnia g. 17.00 na 13 września g. 17.00
z 25 kwietnia g. 20.00 na 13 września g. 20.00

Cesaria Evora, słynna „Bosonoga Diva”, dla muzyki z Wysp Zielonego Przylądka postać kultowa, odeszła w roku 2011. Tym samym, w którym odbył się pierwszy Siesta Festival w Gdańsku. Na jego jubileuszową, dziesiątą edycję chcemy pokłonić się legendzie. Powrócić do pamiętnego wieczoru w lizbońskim Coliseu z czerwca 2012 roku, kiedy to najwięksi artyści z Wysp Szczęśliwych oddali hołd swej Nauczycielce. Tamtej nocy w Lizbonie mistrzów było wielu, ale prym wiedli ci, których i my przez lata prezentowaliśmy na scenie Filharmonii Bałtyckiej, dziś największe gwiazdy tej muzyki, spadkobiercy dziedzictwa Cesarii:

Artystom towarzyszyć będą muzycy związani przez lata z Cesarią.

Tribute to Cesaria Evora
dodatkowy drugi koncert w ramach X edycji Gdańsk Lotos Siesta Festival

Lura, Elida Almeida, Nancy Vieira, Teofilo Chantre – najwspanialsza reprezentacja muzyków z Cabo Verde

25 kwietnia 2020 godzina 17:00 Polska Filharmonia Bałtycka w Gdańsku

Cesaria Evora, słynna „Bosonoga Diva”, dla muzyki z Wysp Zielonego Przylądka postać kultowa, odeszła w roku 2011. Tym samym, w którym odbył się pierwszy Siesta Festival w Gdańsku. Na jego jubileuszową, dziesiątą edycję chcemy pokłonić się legendzie. Powrócić do pamiętnego wieczoru w lizbońskim Coliseu z czerwca 2012 roku, kiedy to najwięksi artyści z Wysp Szczęśliwych oddali hołd swej Nauczycielce. Tamtej nocy w Lizbonie mistrzów było wielu, ale prym wiedli ci, których i my przez lata prezentowaliśmy na scenie Filharmonii Bałtyckiej, dziś największe gwiazdy tej muzyki, spadkobiercy dziedzictwa Cesarii: Lura, Nancy Vieira ale i wielki bard, nigdy wcześniej w Gdańsku nie słyszany, Teofilo Chantre. Pieśniarz, kompozytor, producent, mag. Do tego grona dołączy – wówczas nieobecna – dziś prawdopodobnie najbardziej dynamiczna postać muzyki z Cabo Verde, świetnie znana siestowej publiczności Elida Almeida. Wulkan. Dynamit. Powrócą najsłynniejsze pieśni Damy z Mindelo w zaskakujących, świeżych interpretacjach.
Teofilo Chantre na Gdańsk Lotos Siesta Festival nigdy jeszcze nie był, ale trudno zliczyć, ile razy wyprzedziły go jego piosenki. Pierwsza przywiozła je do Polski Cesaria Evora. Także jej duet z Kayah to była pieśń autorstwa tego wielkiego barda z Wysp. Potem jego kompozycje śpiewali nieomal wszyscy nasi kabowerdyjscy goście.
Urodzony na Sao Vicente, przypłynął do Europy mając lat czternaście i jak to zwykle bywa w emigranckich sercach, większość swych pieśni poświęcił tęsknocie za utraconym rajem dzieciństwa. Jako jeden z nielicznych artystów z Cabo Verde często i chętnie pisze i śpiewa po francusku. Od 1993, kiedy ukazał się album Terra & Cretcheu nagrywa płyty autorskie, jednocześnie szerokim gestem wspomaga zaprzyjaźnionych artystów jako producent i autor piosenek. Ostatnia płyta Nancy Vieiry, Manha Florida to w znacznym stopniu właśnie jego dzieło.
Kiedy Nancy Vieira przyszła na świat, jej rodzice działali w ruchu oporu w Gwinei Bissau, przygotowując niepodległość swoich skalistych, wietrznych wysp. Jej bohaterski ojciec został po latach ambasadorem wolnych już Wysp Zielonego Przylądka w Portugalii i zabrał czternastoletnią córkę do Lizbony. Nancy na całym świecie uważana jest za najbardziej stylową kontynuatorkę sztuki Cesarii Evory. Trzy ostatnie płyty Nancy: Lus, No Ama i Manha Florida należą do najpiękniejszych prezentów, jakie dostaliśmy z Cabo Verde.
Elida Almeida, zwyciężczyni nagrody Odkrycie Radia France Internationale pochodzi z wyspy Santiago, z pozbawionej dróg i elektryczności wioski Kebrada (tak zatytułowała swoją drugą autorską płytę!), lecz wychowała na Maio. Jej ojciec zmarł, gdy była dzieckiem, próbowała pomagać matce, która miała mały uliczny kiosk. W wieku lat siedemnastu sama została matką, musiała zająć się dzieckiem i swoimi młodszymi braćmi. Te wczesne życiowe zakręty stały się inspiracją dla jej pierwszych piosenek zebranych na debiutanckiej płycie o znamiennym tytule „Chwile szczęścia, chwile goryczy”. Dojrzała twórczość, ale i młodzieńczy czar zaledwie dwudziestojednoletniej artystki zafascynowały legendarnego producenta Cesarii, Jose da Silvy. Nie tylko przyjął Elidę do grona swoich podopiecznych, ale związał z nią w życiu. Dziś to jedna z najciekawszych artystek Luzofonii, o silnej pozycji wśród artystów z Wysp. Na ostatniej płycie Lury pojawił się kapitalny duet obu wokalistek, Nhu Santiago.
Właśnie: wreszcie Lura! Ta prawdopodobniej najpopularniejsza, najbardziej zmysłowa, widowiskowa artystka Cabo Verde miała zostać zawodową pływaczką! Tymczasem jej przyjaciel, wokalista Juka zaprosił ją do studia, gdy nagrywał nową płytę i dla zabawy zaproponował, by zaśpiewała chórek do jednego z utworów. Jej głos okazał się tak znakomity, niski i zmysłowy, że Juka poszedł dalej i namówił koleżankę na duet. Tamten wieczór zmienił historię muzyki Wysp…
Portugalski producent zaangażował Lurę na płytę z muzyką taneczną, klubową. Zabrzmiała świetnie. Do swego koncertu zaprosił ją Bonga, legenda luzofonii. Ich duet Mulemba Xangola zwrócił uwagę wytwórni Lusafrica i dalej już poszło. Płytę oszałamiającej dziewczyny: Di Korpu Ku Alma wydano w wielu krajach, a każda następna tylko potwierdzała klasę artystki. Carlos Saura wybrał Lurę właśnie jako jedyną wokalistkę z Wysp, symbol nowego Cabo Verde, do swojego filmu Fados o muzyce luzofońskiej.
Wszyscy ci wspaniali artyści wystąpią na Tribute to Cesaria Evora na Gdańsk Lotos Siesta Festival
Gorąco zapraszamy na to wyjątkowe wydarzenie muzyczne!